Posúdenie nebezpečnosti a rizika

Posúdenie nebezpečnosti a rizika

Zhromaždenie informácií o použitiach, nebezpečnosti a rizikách na preukázanie bezpečného používania látky je dôležitou súčasťou spolupráce so spoluregistrujúcimi.

Bude potrebné zvážiť tieto regulatórne, vedecké a technické požiadavky:

  • Zhromaždiť informácie o použitiach a aktuálnych podmienkach použitia z dodávateľského reťazca. Skontaktovať sa s priemyselným združením, aby ste získali informácie o osvedčených postupoch v odvetví.
  • Zhromaždiť údaje o nebezpečnosti na základe požiadaviek na informácie podľa REACH vyplývajúce z hmotnosti a použití látky.
  • Posúdiť rozsah a kvalitu informácií o nebezpečnosti látky, ktoré majú k dispozícii spoluregistrujúci.
  • Vytýčiť stratégiu na doplnenie chýbajúcich údajov (napr. uskutočnenie nových štúdií, odôvodnenie chýbajúcich informácií s použitím prevzatia vedecky podložených údajov, oslobodenie od požiadaviek na údaje atď.).
  • Dohodnúť sa na klasifikácii a označení so spoluregistrujúcimi (na základe údajov o nebezpečnosti).
  • Nahrať všetky údaje o nebezpečnosti do registračnej dokumentácie.
  • Ak vyrábate alebo dovážate viac ako 10 ton ročne, musíte urobiť hodnotenie chemickej bezpečnosti (CSA) a výsledky zaznamenať v správe o chemickej bezpečnosti (CSR). Okrem toho sa počas komunikácie so spoluregistrujúcimi dohodnite, či hlavný registrujúci predloží spoločnú správu o chemickej bezpečnosti v mene všetkých spoluregistrujúcich alebo či každý spoluregistrujúci predloží svoju správu osobitne.

Minimálne požiadavky na informácie pre registráciu vašej látky sú uvedené v prílohách VI až X k nariadeniu REACH. Zákonné požiadavky (štandardné požiadavky na informácie) sú kumulatívne a závisia od hmotnosti, v akej vyrábate alebo dovážate svoju látku. Presné požiadavky na informácie sa v prípade jednotlivých látok budú líšiť, a to v závislosti od hmotnosti, použitia a expozície, ako aj od vlastností látky.

Tieto informácie sa potom majú uviesť v registračnej dokumentácii, ktorá sa pripravuje spoločne všetkými spoločnosťami, ktoré registrujú rovnakú látku. Vaša registračná dokumentácia má byť založená na spoľahlivých výsledkoch testov alebo na informáciách získaných alternatívnymi spôsobmi, ak je to možné vedecky odôvodniť.  Niektoré požiadavky na informácie sa môžu upraviť vzhľadom na povahu vašej látky.

Podrobné osobitné usmernenie k plneniu týchto požiadaviek na informácie je uvedené v príslušných podkapitolách Usmernenia k požiadavkám na informácie a k hodnoteniu chemickej bezpečnosti, kapitola R.7.

Vo fáze registrácie sa nevykonávajú nové štúdie na splnenie požiadaviek na informácie, ktoré sú vymedzené v prílohe IX a X. Namiesto toho musíte vypracovať návrh testovania, zahrnúť ho do svojej registračnej dokumentácie a predložiť agentúre ECHA.

spoločnej časti registrácie existujú tri hlavné druhy informácií:

  1. fyzikálne a chemické vlastnosti látky;
  2. environmentálne vlastnosti látky;
  3. vlastnosti látky týkajúce sa zdravia ľudí.

Skontrolujte so spoluregistrujúcimi, aké informácie sú už k dispozícii a aké musíte získať alebo vytvoriť. Musíte posúdiť kvalitu informácií o nebezpečnosti. Napriek povinnosti spoločného predkladania je každý registrujúci osobitne zodpovedný za údaje, na ktoré sa spolieha vo svojej registrácii.

Množstvo potrebných informácií závisí od najvyššieho množstva látky v tonách, ktorého sa má týkať spoločné podanie. Spoločné využívanie údajov a spoločné predkladanie sú navrhnuté tak, aby sa skutočné náklady rozdelili medzi všetkých spoluregistrujúcich, ktorí potrebujú tieto údaje.

Podľa vlastností látok a dostupných informácií niektoré testy nemožno alebo nie je potrebné vykonávať. Tieto situácie sa označujú ako „úpravy“ (príloha XI k nariadeniu REACH).  

Do osobitnej časti dokumentácie musíte navyše zahrnúť informácie týkajúce sa spoločnosti, a to informácie o:

  • identifikácii látky (zložky, nečistoty, prísady),
  • používaní a podmienkach používania látky pre celý životný cyklus tejto látky (od výroby až po fázu odpadov z látky).