Nahrádzanie nebezpečných chemikálií

Podniky v EÚ v čoraz väčšej miere nahrádzajú nebezpečné chemikálie a výrobné postupy bezpečnejšími chemikáliami a ekologickejšími technológiami. To môže znamenať veľký prínos pre podniky, životné prostredie a zdravie zamestnancov a spotrebiteľov. Takisto to môže mať významný pozitívny vplyv na vykonávanie predpisov o obehovom hospodárstve.

Prínosy

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa spoločnosti alebo iné organizácie môžu snažiť nahradiť chemickú látku, ako napríklad zlepšenie environmentálnej stopy svojich výrobkov alebo výrobných procesov, zabezpečenie lepšej technickej funkčnosti alebo reagovanie na požiadavky klientov alebo právne požiadavky. V rámci tohto rozvojového úsilia je dôležité zamerať sa na zníženie potenciálnych rizík spôsobených používanými látkami. Malo by sa zvážiť niekoľko možností náhrady: prechod na menej nebezpečnú chemickú látku, použitie alternatívnej techniky alebo vytvorenie iného dizajnu výrobku. V praxi sa zvyčajne používa kombinácia týchto krokov, ktorá vedie k úspechu. Tieto opatrenia často zlepšujú efektívnosť výroby, stimulujú inovácie, pomáhajú spoločnostiam získať konkurenčnú výhodu a ušetriť náklady a v konečnom dôsledku prospievajú ľudskému zdraviu a životnému prostrediu.

Právne požiadavky

Na základe zhromažďovania údajov o vplyve chemickej látky na ľudské zdravie a životné prostredie možno dospejete k záveru, že by ste mohli znížiť riziko zapríčinené vašou látkou.

Aj keď už len tieto poznatky vás môžu podnietiť k tomu, aby ste hľadali bezpečnejšie alternatívy pre najnebezpečnejšie látky, právne predpisy EÚ môžu vyžadovať, aby ste ich nahradili.

 

Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti

Tieto informácie boli zhromaždené v spolupráci s partnermi agentúry ECHA. Prepojenia na externé webové stránky sa v žiadnom prípade nemôžu považovať za prejav súhlasu agentúry s ich obsahom. Ak sa cez tieto prepojenia dostanete na iné webové stránky, platia pravidlá ochrany údajov daných stránok. Viac informácií o prepojeniach na externé webové stránky sa nachádza v právnom upozornení agentúry ECHA.

Contact

For general questions or suggestions on substitution related matters contact substitution[a]echa.europa.eu.